Február óta elég sokat hallani az új, 7 pontos családtámogatási programról, amellyel azokat igyekeznek támogatni, akik gyermeket vállalnak. Miután Dinó Tivadar meséit is családoknak szánjuk, ezért úgy gondoltuk utánajárunk, mi is ez a 7 intézkedés, és mit érdemes róluk tudni, hátha segítünk ezzel néhány olvasónknak!
1. Fiatal házasok gyermekvállalási támogatása
Ez a lehetőség idén júliustól 3 évig áll majd rendelkezésre. A fiatal házasok gyermekvállalási támogatásának keretében azok a 18 és 40 év közötti nők igényelhetnek 10 millió forintos kedvezményes, szabad felhasználású kölcsönt, akik az első házasságukat kötik meg, és legalább 3 év munkaviszonnyal rendelkeznek. Az első gyermek megszületésekor a hitel törlesztését 3 évre felfüggesztik, a második gyermeknél amellett, hogy újabb 3 évig felfüggesztik a törlesztést már a tőketartozás 1/3-át is elengedik, a harmadik gyermek után pedig már az egész, fennmaradó tőketartozást sem kell visszafizetni. Az viszont fontos kitétele ennek a kedvezménynek, hogy csak a 2019. július 1-je után született gyermekek számítanak bele a számolásba.
2. Családok Otthonteremtési Kedvezménye - azaz bővül a CSOK
A Családok Otthonteremtési Kedvezménye, azaz a CSOK (ami egyébként lakáscélok megvalósítására adható, gyermekek után járó vissza nem térítendő állami támogatás) 2015-ben került bevezetésre, azóta viszont többször is módosítottak rajta. Idén sincs ez másként: júliustól ugyanis már használt lakás vásárlására is felhasználhatóvá válik a támogatás.
És mekkora összegekről beszélhetünk? Két gyermek esetén 2,6 millió forint támogatás, valamint 10 millió kedvező hitel, három gyermek esetén pedig 10 millió forint támogatás, és 15 millió kedvező hitel igényelhető.
3. Családosok jelzáloghitelének részleges átvállalása
Azok a családok, akik jelzáloghitellel rendelkeznek valójában már 2018 óta igényelhetnek jelzáloghitel visszatérítést, ez azonban most bővül. A második gyermek születésekor 1 millió forintot, a harmadik gyermek után 4 millió forintot, minden további gyermek után pedig újabb 1-1 millió forintot vállal át az állam.
4. A 4 gyermeket vállaló nők szja-mentessége
Minden nő, aki legalább 4 gyermeket vállalt, vagy vállal, élete végéig mentesül az szja-fizetés alól 2020 januárjától - ez tehát azt jelenti, hogy azok is, akik már felneveltek 4 gyermeket. Emellett pedig a 3, illetve több gyermek esetén járó havi 99 ezer forintos családi adókedvezmény is megmarad a továbbiakban is, ami a személyi jövedelemadón túl a járulékokból is érvényesíthető. (A családi adókedvezményről egyébként: egy gyermek esetén 10 ezer forint/hó, két gyermek esetén 20 ezer forint/hó/gyermek, 3 gyermek esetén 33 ezer forint/hó/gyermek).
5. Nagycsaládosok autóvásárlási programja
Minden olyan család, ahol legalább 3 gyermek van igénybe vehet új, legalább 7 személyes autó vásárlásához maximum 2,5 millió forintos állami támogatást. A támogatás azonban csak a kocsi árának 50%-át fedezheti, így a 2,5 millió forintot egy legalább 5 millió forintos autóra lehet csak igényelni - ha az autó például 4 millió forintba kerül, már csak 2 millió forint jár, ha 3 millió forintba, akkor pedig 1,5 millió forint. Ezt az összeget pedig a Magyar Államkincstár utalja át az autókereskedésnek.
6. Teljes bölcsődei ellátás
2022-re 21 ezer új bölcsődei férőhely kialakítását tervezi az állam, amiből 10 ezret már az év végére szeretnének átadni. Ezzel szeretnék segíteni azt, hogy minden szülőnek lehetősége legyen bölcsődébe vinnie a gyermekét, s ezzel akár hamarabb visszamenni dolgozni. Bölcsődei ellátásban egyébként a gyermekek 5-6 hónapos koruktól 3 éves korukig vehetnek részt.
7. Nagyszülői GYED
A nagyszülői GYED, azaz gyermekgondozási díj 2020 januárjától kerül bevezetésre. Ez azt jelenti, hogy innentől kezdve az anyukák és apukák helyett a nagyszülők is otthon maradhatnak majd a gyerekekkel. Amit fontos tudni: a gyermek születését követően sorban egymás után 3 ellátás vehető igénybe: a CSED, a GYED és végül a GYES. Ezek közül alanyi jogon csak a GYES jár. Azoknak a nőknek jár a CSED (Csecsemőgondozási díj), akik a szülést megelőző két év során legalább 365 napig biztosítottak voltak, és a biztosítási idő alatt szülnek, vagy a biztosítási idő megszűnése után legfeljebb 42 nappal. Folyósítása 168 napra szól, és a korábbi jövedelem napra lebontott összegének 70%-a jár, itt még nincs felső plafon. A GYED (Gyermekgondozási díj) maximum a gyermek második születésnapjáig járhat, a korábbi jövedelem napra lebontott összegének 70%-a, maximum a minimálbér duplájának 70%-a jár - itt tehát már van felső plafon. A GYES (Gyermekgondozást segítő ellátás) összege azonos az öregségi nyugdíj legkisebb összegével, azaz bruttó 28.500Ft - ez már alanyi jogon jár, akinek jár a CSED és a GYED annak a 3. évben, akinek nem, annak pedig a gyermek születésétől.
- Reméljük hasznosnak találtad a cikkünket. Ha nem szeretnél lemaradni egyéb tartalmainkról sem, kövesd be a Facebook oldalunkat! Ha pedig Dinó Tivadar meséit is nyomon követnétek, a YouTube csatornára se felejtkezzetek el feliratkozni! -
Comments