Felesleges tagadni, hogy az elmúlt években született gyerekek életében már kezdetektől nagy szerepet játszanak a technikai eszközök: a számítógépek, laptopok, okostelefonok, tabletek vagy táblagépek. Egyes szülők rosszallóan nézik, hogy a gyerekek milyen sokat foglalkoznak ezekkel az eszközökkel, azonban egyre többen vannak azon a véleményen, hogy a világ változik, ez ellen nincs mit tenni, inkább meg kell próbálni alkalmazkodni az új kihívásokhoz.
Generációs különbségek: a Z és az alfa generáció
A Z generációhoz általában az 1995 és 2009 között született gyerekeket, míg az alfa generációhoz a 2010 után született gyerekeket sorolják. A Z generációt szokták még "digitális bennszülötteknek" is hívni, nem véletlenül: ők ugyanis már beleszülettek a digitális technológiák világába, amelyben számukra elképzelhetetlen élni mobiltelefonok, számítógépek és más digitális és kommunikációs eszközök használata nélkül.
A Z és az alfa generáció tagjainak például a tanulási szokásai is teljesen megváltoztak ezeknek a hatására. Ez problémákat vet fel az oktatás, a tanítási módszerek területén. Miután a fiatalok a gyors információáramláshoz, és annak befogadásához vannak hozzászokva, a tanároknak egyre nehezebb dolguk van, ha le akarják kötni a gyermekek figyelmét, át akarják adni a tudást a fiatalok számára. További jellemzőjük, hogy képesek egyszerre több mindennel párhuzamosan is foglalkozni. Ami pedig az előző generációs (X vagy Y generáció) szülők számára nehezen feldolgozható: egyre kevesebb időt töltenek például olvasással vagy hagyományos játékokkal, mint a képen szereplő fakockázás, viszont egyre többet játszanak számítógépes játékokkal.
A digitális eszközök tiltása nem megoldás - és akár hátrányhoz is vezethet
Sok szülő próbálja mindenáron lenevelni a gyermekét a digitális eszközök használatáról - ez viszont nem biztos, hogy célravezető. Természetesen fontos, hogy igyekezzünk ezekkel szembeni alternatív programokat is megszerettetni kislányunkkal vagy kisfiunkkal, de azt mindenképpen el kell fogadnunk, hogy a világ változik, és ez ellen nincs mit tenni.
Be kell látnunk, hogy a jövő a technikai fejlődés kiteljesedése felé mutat. Ez pedig azt jelenti, hogy amelyik gyereknél tiltják, hogy megtanuljon bánni ezekkel az eszközökkel készségszinten, azok bizony lemaradhatnak a kortársaktól. Amerikai oktatók a tanterv meghatározó részévé szeretnék tenni a programozást már általános iskolától - vajon ez lenne a jövő? Lehetséges.
De menjünk tovább: a gyors fejlődés következtében elég valószínű, hogy a jövőben már nem lesz olyan szakma, amelyet ne érintene valamilyen szinten a technológia. Így tehát be kell ismernünk, hogy a programozás lassan olyan alapkészséggé válik, amelyet minden gyereknek el kell majd sajátítania. Azonban ha a készségek fejlesztése oldaláról vizsgáljuk, akkor is hasznosnak bizonyulhat ez a tudás. Szakértők szerint az informatikában az az izgalmas, hogy sokoldalú: elemző és problémamegoldó készséget fejleszt, emellett pedig kreativitás is kell hozzá.
Programozás gyerekeknek - készítsünk játékokat a Scratch program segítségével
Természetesen jobb, ha a gyerekek nem Java, PHP vagy C++ programozási nyelvvel kezdik. Viszont éppen amiatt, mert a világ ebbe az irányba tart, elkészültek már olyan lehetőségek, amivel könnyen, játékosan, sikerélményekkel gazdagodva tanulhatják meg a programozási elveket a kicsik.
Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) jó pár évvel ezelőtt kifejlesztett egy programozási nyelvet, a SCRATCH-et azzal a szándékkal, hogy a gyerekek könnyebben sajátíthassák el az alapokat. Ráadásul nem is akárhogyan: ezzel ugyanis saját videójátékokat tud készíteni bárki! Tudtad, hogy Bill Gates, a Microsoft társalapítója például 13 évesen írta meg első számítógépes programját, ami egy amőbajáték volt? Ezt követően pedig elég sokra vitte.
Ha a Te gyermeked is imádja a számítógépes játékokat, biztosan izgalmas kihívást jelentene számára, ha nem csak a játékos szerepét ölthetné magára, de játékkészítő is válhatna belőle néhány órára. Ő hozhatja létre a játék világát, kitalálhatja a történetet, megalkothat hősöket és gonosztevőket. Több könyv is megjelent már a témában, ami segít abban, hogyan hozhatunk létre játékokat a SCRATCH segítségével: ilyen például Carol Vorderman: Programozás gyerekeknek - Scratch játékok lépésről lépésre, vagy Derek Breeen: Játékos programozás - Scratch című könyve. Ugyanakkor ezen a honlapon kipróbálhatjátok, hogyan is működik: https://scratch.mit.edu/
Mi már meg is alkottunk néhány játékot, Dinó Tivadarral a főszerepben, próbáljátok ki őket (a játékok telefonon nem, csak számítógépen játszhatók)! Három izgalmas kalandot is hoztunk nektek, amellyel Dinó Tivadar bőrébe bújva üthetitek el az időt. Az elsőben a kis dinó megpróbálja összegyűjteni a tengeri csillagokat a víz alatt úgy, hogy a tengeri lényeg ne kapják el. A másodikban egy elvarázsolt labirintusba tévedt, ahol a boszorkányok által sütött tortákat szeretné megenni... De vigyázni kell, a boszorkányok is résen vannak, és szeretnék ezt megakadályozni! A harmadikban pedig a világűr a helyszín, ahol a cél, hogy minél több zöld bolygót látogasson meg, miközben a piros színűeket elkerüli. Próbáljátok ki mindet:
Comments